2 milyon Venezuelalı için 11 ülkeden yardım çağrısı

2 milyon Venezuelalı için 11 ülkeden yardım çağrısı

Latin Amerika'da bulunan 11 ülke, ekonomik krizdeki vatanlarından kaçan Venezuelalıların yaşadığı insani krize dikkat çekerek uluslararası kamuoyuna destek çağrısı yaptı.

Ekvador'un başkenti Quito'da imzalanan deklerasyona Ajrantin, Brezilya, Ekvador, Kosta Rika, Kolombiya, Şili, Meksika, Panama, Paraguay, Peru ve Uruguay imza attı.

Ortak deklerasyonda Venezuela'yı terk eden yüz binlere acil olarak daha fazla insani yardım sağlanması gerektiği belirtiliyor.

BM'den acil yardım talebi

Latin Amerika ülkeleri kendi aralarında da kişi başına daha fazla harcama yapacaklarını taahhüt ettiler ancak uluslararası organizasyonlar ve Birleşmiş Milletler'den de acil olarak destek beklediklerini belirtiyorlar.

Ülkelerin teknik heyetleri ne miktarda yardım gerektiği konusu üzerinde çalışmaya devam ediyor. BM'de talep edilecek miktarın her ülkeye gelecek Venezuelalı sayısına göre belirleneceği ifade ediliyor.

Milyonlar ülkeyi terk etmeye hazırlanıyor

Ülkeler Venezuela lideri Nicolas Maduro'ya da çağrıda bulunarak vatandaşlarının sınırları geçebilmeleri için gerekli kimlik ve seyahat dokümanlarını sağlamasını istediler.

Venezuelalı yetkililer toplantıya davet edilmelerine rağmen katılmadılar.

BM raporlarında da durumun insani kriz noktasına gelmekte olduğu belirtiliyor. Şimdiye kadar 1,6 milyon Venezuelalı ülkesini terk etti. Çoğu sınırdan Kolombiya, Brezilya ve Bogota'ya geçiş yaptı ancak benzeri adımı atmak üzere sırada bekleyen daha milyonlar var. Bu olduğu takdirde komşu ülkeleri de ciddi ekonomik yükler ve krizler bekliyor.

Maduro: Dış güçlerin işi

Maduro yönetimi bu rakamların ve oluşan durumun dış güçlerce Venezuela'nın iç işlerine karışmak için şişirildiğini ve sahte haberlerle oluşturulduğunu söylüyor.

Venezuelalı yetkililere göre göç edenlerin toplamı son iki yılda yalnızca 600 bin kişi.

Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı

Bursa Keles'te ulaşıma zam Bursa Keles'te ulaşıma zam

Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı

Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre

Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı

Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: ''Aldandım'' Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: "Aldandım"

Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı

Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo
Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo

'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü 'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü

İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası
İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası

Lavrov'dan İdlib açıklaması Lavrov'dan İdlib açıklaması

Eski kedicik Ayça Pars: ''Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var'' Eski kedicik Ayça Pars: "Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var"

Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz

Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı

Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak

Husumetli olduğu akrabalarının evini bastı Husumetli olduğu akrabalarının evini bastı

İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı

Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti