2 milyon Venezuelalı için 11 ülkeden yardım çağrısı

2 milyon Venezuelalı için 11 ülkeden yardım çağrısı

Latin Amerika'da bulunan 11 ülke, ekonomik krizdeki vatanlarından kaçan Venezuelalıların yaşadığı insani krize dikkat çekerek uluslararası kamuoyuna destek çağrısı yaptı.

Ekvador'un başkenti Quito'da imzalanan deklerasyona Ajrantin, Brezilya, Ekvador, Kosta Rika, Kolombiya, Şili, Meksika, Panama, Paraguay, Peru ve Uruguay imza attı.

Ortak deklerasyonda Venezuela'yı terk eden yüz binlere acil olarak daha fazla insani yardım sağlanması gerektiği belirtiliyor.

BM'den acil yardım talebi

Latin Amerika ülkeleri kendi aralarında da kişi başına daha fazla harcama yapacaklarını taahhüt ettiler ancak uluslararası organizasyonlar ve Birleşmiş Milletler'den de acil olarak destek beklediklerini belirtiyorlar.

Ülkelerin teknik heyetleri ne miktarda yardım gerektiği konusu üzerinde çalışmaya devam ediyor. BM'de talep edilecek miktarın her ülkeye gelecek Venezuelalı sayısına göre belirleneceği ifade ediliyor.

Milyonlar ülkeyi terk etmeye hazırlanıyor

Ülkeler Venezuela lideri Nicolas Maduro'ya da çağrıda bulunarak vatandaşlarının sınırları geçebilmeleri için gerekli kimlik ve seyahat dokümanlarını sağlamasını istediler.

Venezuelalı yetkililer toplantıya davet edilmelerine rağmen katılmadılar.

BM raporlarında da durumun insani kriz noktasına gelmekte olduğu belirtiliyor. Şimdiye kadar 1,6 milyon Venezuelalı ülkesini terk etti. Çoğu sınırdan Kolombiya, Brezilya ve Bogota'ya geçiş yaptı ancak benzeri adımı atmak üzere sırada bekleyen daha milyonlar var. Bu olduğu takdirde komşu ülkeleri de ciddi ekonomik yükler ve krizler bekliyor.

Maduro: Dış güçlerin işi

Maduro yönetimi bu rakamların ve oluşan durumun dış güçlerce Venezuela'nın iç işlerine karışmak için şişirildiğini ve sahte haberlerle oluşturulduğunu söylüyor.

Venezuelalı yetkililere göre göç edenlerin toplamı son iki yılda yalnızca 600 bin kişi.

Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu

Marmara beşik gibi sallanıyor! Bursa ve Çanakkale'de... Marmara beşik gibi sallanıyor! Bursa ve Çanakkale'de...

Bursa'da denize düşen kediyi buz gibi suya girerek kurtardı Bursa'da denize düşen kediyi buz gibi suya girerek kurtardı

Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! ''Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum'' Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! "Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum"

Bursa'da piknik tüpünden enstrüman yaptı Bursa'da piknik tüpünden enstrüman yaptı

Üniversite öğrencisi köprü korkuluklarında asılı bulundu Üniversite öğrencisi köprü korkuluklarında asılı bulundu

Herkesi ilgilendiren haber! Torba yasa teklifleri kabul edildi Herkesi ilgilendiren haber! Torba yasa teklifleri kabul edildi

Bursa'da çocuklarının intihara sürüklendiğini savunan ailenin hukuk mücadelesi Bursa'da çocuklarının intihara sürüklendiğini savunan ailenin hukuk mücadelesi

Günlük kazançları 400 bin lira! Günlük kazançları 400 bin lira!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Şubat 2019 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Şubat 2019 Çarşamba)

Bursa'da insanların fotoğraflarından karikatür bebekler yapıyor  Bursa'da insanların fotoğraflarından karikatür bebekler yapıyor

Bursa'da villa cinayeti sanıklarına verilen müebbet, 'iyi hal' indirimiyle 25 yıla düşürüldü Bursa'da villa cinayeti sanıklarına verilen müebbet, 'iyi hal' indirimiyle 25 yıla düşürüldü

Tıp dünyasının acı kaybı! Prof. Dr. Mehmet Haluk Kiper yaşamını yitirdi Tıp dünyasının acı kaybı! Prof. Dr. Mehmet Haluk Kiper yaşamını yitirdi

Palu ailesi iddianamesinde önemli detaylar Palu ailesi iddianamesinde önemli detaylar

''1 günde evsiz kaldık'' "1 günde evsiz kaldık"