2 bin yıllık tarihe ışık tutacaklar! Karış karış gezdiler yüzlerce yazıt buldular

2 bin yıllık tarihe ışık tutacaklar! Karış karış gezdiler yüzlerce yazıt buldular

Bilecik'in kuzey ve güney bölgelerini karış karış gezerek 550'nin üzerinde yazıta ulaşan arkeolog, tarih ve eski çağ bilimcilerinden oluşan 8 kişilik ekip, 2 bin yıllık tarihe ışık tutacak bilgilere ulaştı.

Bilecik'in kuzey ve güneyindeki köyleri, kırsal yerleşim birimleri 2012'den bu yana karış karış gezen 8 kişilik araştırma ekibi, buldukları 550'nin üzerinde yazıtı kayıt altına aldı.

Antik çağdan günümüze ulaşan yazılı taşları tespit etmek, bunları kaydetmek ve kitap ile makaleler halinde yayımlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 2012 yılında çalışmalara başlayan arkeolog, tarih ve eski çağ bilimcilerinden oluşan 8 kişilik ekip, Bilecik'in kuzey ve güneyini karış karış geziyor, her gün farklı bilgilere ulaşıyor.

Yüzey araştırmalarıyla ulaştıkları yazıtları kayıt altına alan, üzerindeki yazılarla 2 bin yıllık tarihe ışık tutan ekip, bazı köylerin eski isimlerini bile tespit ediyor.

Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Hüseyin Sami Öztürk, yaptığı açıklamada, bakanlık izniyle ilk önce Sakarya'nın Taraklı, Geyve ve Pamukova ilçelerinde taş aramaya başladıklarını bildirdi.

Oradaki çalışmalar sırasında yazıtlı taşların Bilecik tarafında olduğunu öğrendiklerini ve rotayı bu bölgeye çevirdiklerini belirten Öztürk, 2012 yılından bu yana Bilecik'in kuzey ve güney bölgelerini taradıklarını anlattı.

Öztürk, 2015'den bu yana da Osmaneli ve Gölpazarı ağırlıklı çalıştıklarını vurgulayarak, "Yaptığımız iş antik dönemden kalan yazıtlı taşları tespit etmek, bunları kaydetmek ve kitap ile makaleler halinde yayımlamak. Ayrıca bunların korunmasını sağlamak. Bir şekilde bunları toplamak amacındayız." dedi.

2016 yılında Bilecik Arkeoloji Müzesinin de desteğiyle bölgedeki yazıtlı taşları bulundukları ilçe merkezine taşımak için harekete geçtiklerini aktaran Öztürk, bunu ilk olarak Osmaneli ilçesinde başlattıklarını ifade etti.

Literatüre kazandırıyorlar

Öztürk, antik çağ tarihini M. Ö. 1. yüzyıldan M.S. 4. yüzyıla kadar tarihini otaya koymaya çalıştıklarına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bölgede şimdi olduğu gibi o zaman da halk çiftçilikle uğraşıyormuş. Çok sayıda adak ve mezar taşı bulduk. Roma mezarlıkları ile karşılaştık. Bölgede kimler yaşamış bunu öğreniyoruz. Yeni köy isimleri öğrendik. Birçok köyün antik dönemdeki ismini öğrenme şansına sahip olduk. Osmaneli'de Balçıkhisar köyü var, bulduğumuz adak yazıtında köyün en eski adının Dakapene olduğu ortayı çıktı. Litaratüre bu ismi kazandırıyoruz."

Bu yılın sonuna doğru Osmaneli'de buldukları 80'in üzerindeki yazıtı, tek bir kitap haline getireceklerini belirten Öztürk, "Bölgenin yaklaşık 2 bin sene önceki tarihine elimizden geldiği kadar ışık tutmuş olacağız." ifadesini kullandı.

Çalıştıkları bölgelerde şu ana kadar 550'ün üzerinde yazıtı kayıt altına aldıklarına dikkati çeken Öztürk, "Köy köy gidiyoruz, karış karış geziyoruz. Çalışmayı yaparken yerel yönetimlere bilgi veriyoruz. Bölgeyi tanıyan insanlar bize göremeyeceğimiz taşları bulmakta büyük destek sağlıyor. Bir kişinin evinin bahçesindeki taşı görmemiz mümkün değil." diye konuştu.

Defineciler yazıtlara zarar vermemiş

Öztürk, Gölpazarı ilçesinde 2013 yılında ziyaret ettiği köyün eski mezarlığına da gittiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Oradaki enteresan olay şu, defineciler inanılmaz kazı yapıyorlar, raporlara da yazdık bunları. Fakat oradaki definecilerin diğerlerinden tek farkı hiç olmazsa taşları kırmıyorlar diyebilirim. Mezardan çıkardıkları taşları özenle kenara koyuyorlar. Onlar zarar vermedikleri için kırmadıkları için de biz o yazıtları okuduk. Oradan sadece o mezarlıktan 15 mezar steli okuduk. Yeni bir sürü bilgiye de ulaşmış olduk."

Bursa Uludağ'da kar kalınlığı 7 santimetre Bursa Uludağ'da kar kalınlığı 7 santimetre

Bursa İnegöl'de toplu taşımaya zam Bursa İnegöl'de toplu taşımaya zam

500 fitte tanıştığı Mısırlı sevgilisini, Bursa'ya gelin getirdi 500 fitte tanıştığı Mısırlı sevgilisini, Bursa'ya gelin getirdi

Bursa'da 1 lira yüzünden ölüyordu! Hayata böyle döndü Bursa'da 1 lira yüzünden ölüyordu! Hayata böyle döndü

Murat Göğebakan'ın kuzeni, annesini darp etti Murat Göğebakan'ın kuzeni, annesini darp etti

Komisyoncular giderse meydan tüccarlara mı kalacak? Komisyoncular giderse meydan tüccarlara mı kalacak?

Bursa'da ahşap ev alevlere teslim! Bursa'da ahşap ev alevlere teslim!

Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk

Cesedi çamaşır makinesinin içine koymuşlardı... Korkunç ifadeler! Cesedi çamaşır makinesinin içine koymuşlardı... Korkunç ifadeler!

Mesut Demir; <br /> Emirsultan siyasi arenaya döndü Mesut Demir;
Emirsultan siyasi arenaya döndü

Milli Piyangonun yılbaşı büyük ikramiyesi 70 milyon TL Milli Piyangonun yılbaşı büyük ikramiyesi 70 milyon TL

Bursa'da sobayı yakarken halıya düşen ateş evi küle çevirdi Bursa'da sobayı yakarken halıya düşen ateş evi küle çevirdi

Bursa'da her geçen gün dünyası daha da kararan çocuğun yardım çığlığı Bursa'da her geçen gün dünyası daha da kararan çocuğun yardım çığlığı

Aysın Komitgan; <br /> Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur? Aysın Komitgan;
Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Kasım 2018 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Kasım 2018 Perşembe)