16 yaşındaki genç, beyni bilgisayara bağlamayı amaçlayan şirket kurdu

16 yaşındaki genç, beyni bilgisayara bağlamayı amaçlayan şirket kurdu

Lise öğrencisi Alex Pinkerton, sadece akranlarının değil bütün dünyanın dikkatini üzerine çekti. Düşük maliyetli beyin-bilgisayar arayüzü geliştiren genç, bu buluşu üzerine Brane Interface adında bir şirket kurdu ve çalışmalara başladı.

Beyin-bilgisayar arayüzleri, geleceğin en kapsamlı teknolojik adımları arasında gösteriliyor. Elbette bu adımlar, bir anda tek bir kişinin buluşuyla atılmıyor. Her bir gelişimin arkasında, uzun yıllar süren bilimsel araştırmalar ve sonsuz merak yatıyor. 

Beyinlerimizi bilgisayarlara bağlamak gibi uçuk bir hedefin bütün sonuçlarını hayal etmek zor değil. Görünüşe göre ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan 16 yaşındaki lise öğrencisi Alex Pinkerton, hayal etmenin de ötesine geçti.

Brane Interface adında bir şirket kuran genç, hocalarından ve ailesinden aldığı destekle SXSW 2019 fuarında En İyi Öğrenci Projesi ödülüne layık görüldü. Pinkerton'un hedefi ise oldukça büyük. Zira yaptığı keşif sayesinde, grafen maddesi beyin-bilgisayar arayüzü üretmek için kullanılabiliyor. Hem de mevcut sistemlere göre inanılmaz derecede ucuza mal ediliyor. (Net oran ya da rakam paylaşılmış değil.)

Bildiğiniz üzere bir teknolojinin yaygınlaşması ve hayatımıza girmesi için en büyük şartlardan birisi ucuz ve ulaşılabilir olmasından geçer. Pinkerton ise bunu başarmak üzere.

Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı

Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu

Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı

Bursa'da metroda ulaşım rayında Bursa'da metroda ulaşım rayında

FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu

Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler

İşte sosyal medyada fenomen olan kedi! İşte sosyal medyada fenomen olan kedi!

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: ''Hisar hak ettiği değere kavuşacak'' Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: "Hisar hak ettiği değere kavuşacak"

Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı

Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

5 yıldızlı otelde korkunç ölüm! 5 yıldızlı otelde korkunç ölüm!

Necati Şahin'den Türkiye'nin  ilk ve tek 'sanal seçim ofisi' Necati Şahin'den Türkiye'nin ilk ve tek 'sanal seçim ofisi'