100 kiloluk dev silah!

100 kiloluk dev silah!

Kendisini "hareketli heykel ustası" olarak tanıtan 18 yıllık demirci Zafer Erdem, yaklaşık 1,5 ayda yaptığı 3 metre uzunluğunda ve 100 kilo ağırlığındaki "357 Magnum" adını verdiği dev silah heykelinin patentini almak için başvurdu.

Marangoz bir aileden gelen Rizeli 42 yaşındaki imam hatip lisesi  mezunu demirci Zafer Erdem, 18 yıldır demire şekil vererek hareketli heykeller yapıyor.

Beykoz'daki Galaksi Endüstriyel Tasarım ve Kinetik Heykel Atölyesi'nde  5 metre uzunluğunda tenis raketi, ağaç, masa, sehpa, metal şapka, çanta ve at  başlığı da yapan Erdem, jiroskop ve rüzgar gülü de tasarlamayı hedefliyor.

Kendisini "hareketli heykel ustası" olarak tanımlayan Erdem, yaptığı açıklamada, Karadeniz insanı olarak silahlara karşı merakı  bulunduğunu belirterek, küçük silah yapmak yasak olduğu için silahın heykelini  yapmaya karar verdiğini söyledi.

Mermi düzeniği de yapmayı düşünüyor

Çalışan bir düzeneği, hareketli bir mekanizması olduğu için silah  yapmayı tercih ettiğini anlatan Erdem, şöyle devam etti:

"Böyle bir şeyin ilgi çekeceğini düşündüm. Bu silahı yapmaya niyet  ettiğimde dükkanımın önünde firmamın logosu olarak sergilemeyi düşündüm. Ancak  tamamlayınca çok ilgi gördü. Silahı yapmadan önce çizdim. Orijinal silah  üzerinden ölçülerini aldım. Bu yaptığım 357 Magnum'un 10 katı büyüklüğünde. Her  şeyi orijinaliyle birebir aynı. Namlu ucundan kabza altına kadar 3 metre  uzunluğunda ve 100 kilogram ağırlığında. Tam fonksiyonel bir düzeneği olmaz ama  ses fişeği atmak için mermi düzeneği yapabilirim."

Erdem, şimdiye kadar yaptığı ürünlerin patentini almadığını dile  getirerek, "Patent işleriyle uğraşan bir arkadaşım patent başvurusu yapmamı  söyledi. Ben de bu silahın patentini almak için başvurdum." dedi.

Silahını bir müzede de sergilemek istediğini dile getiren demirci  Zafer Erdem, "Bu yaptığım toplumun malıdır. Bir müzede sergilenmesine memnun  olurum. Takdir edilmek insanı hoşnut eder. İnsanların gelip görebileceği, 'Böyle  bir şey de yapılabilirmiş.' diyeceği en iyi ortam müzedir. Müzede sergilenmesi  için hatta daha başka projeler de sunabilirim. Repertuvarımda bol miktarlı  hareketli heykeller de var. İnsanların bu ilgisi beni biraz daha heyecanlandırdı.  Diğer projeler daha çabuk çıkacaktır." diye konuştu.

"Yaptıklarımı bazı insanlar anlamadı"

Zafer Erdem, 18 yıldan beri demircilik yaptığını, ürettiği şeylerin  sıradan olmamasına özen gösterdiğini belirterek, "Biraz daha değişik yaparak  çıtayı yükseltmek gerekir. Bu gerekçeyle hep işlerime bir şeyler kattım.  Yaptıklarımı bazı insanlar anlamadı, bazılarına da ilginç geldi." dedi.

Ailesinin ve akrabalarının marangoz olduğunu, ağaca şekil verdiklerini  ifade eden Erdem, ağaç kırılgan olduğu için yapılan ürünün tekrar eski haline  getirilemediğini anlattı.

Herkesin içinde mutlaka bir yaratıcılık olduğunu, kendisinin ise  demire şekil verdiğini vurgulayan Erdem, "Demir çok sihirli bir malzeme. Mucizevi  bir materyal. İstediğiniz şekle dönüştürebilirsiniz. Yüz kere aynı şekli  değiştirebilirsiniz, o size hiç isyan etmez, hep itaat eder. Yeter ki onun  istediği ısıyı, çekiç darbesini, merhamet duygusunu, sevgiyi, muhabbeti ona  verin. O istediğiniz şekle girecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Ürünlerinin müşterilere pahalı geldiğini belirten Zafer, "El emeğine  çok değer verilmiyor. Oysa ben ona 18 yıllık tecrübemi katarak bu şekli, formu  verebildim. Bu insanı çok üzüyor." dedi.

Demirci Zafer Erdem, bu tür ürünlerin yurt dışında sergilendiğini  anlatarak, "Dövme ve el işçiliğiyle ilgili sergiler yapılıyor. Türkiye'de ise  böyle bir şey yok. Daha çok fabrikasyon olarak üretiliyor. Ben bunu hiç  istemedim. Onda ruh yok." ifadelerini kullandı.

Erzurum'da 1 yaşındaki bebek buzdolabında boğularak can verdi Erzurum'da 1 yaşındaki bebek buzdolabında boğularak can verdi

Antalya'daki can alan kaza bile insanlara ders olmadı! Antalya'daki can alan kaza bile insanlara ders olmadı!

Kastamonu'daki alışveriş merkezinde rezalet! Kastamonu'daki alışveriş merkezinde rezalet!

Bursa'da ağaca yuva yapan arılar mahalleliye zor anlar yaşattı Bursa'da ağaca yuva yapan arılar mahalleliye zor anlar yaşattı

Adıyaman'da çatışma! 4 şehidimiz var Adıyaman'da çatışma! 4 şehidimiz var

Bu görüntü sosyal medyada rekor kırdı! Bu görüntü sosyal medyada rekor kırdı!

Yetişkinlere özel cinsel seyahat şirketi kuruldu Yetişkinlere özel cinsel seyahat şirketi kuruldu

Köprüden otoyola atladı! Köprüden otoyola atladı!

Bursa'da Makina Mühendisleri Odası'ndan, Doburca'da yaşanan kaza hakkında açıklama Bursa'da Makina Mühendisleri Odası'ndan, Doburca'da yaşanan kaza hakkında açıklama

Siirt Valisi fayansları beğenmeyince hepsini kırdı! Siirt Valisi fayansları beğenmeyince hepsini kırdı!

Bursa İnegöl'de iş kazalarında can kaybı Bursa İnegöl'de iş kazalarında can kaybı

Bursa'da freni patlayan iş makinesi 10 aracı hurdaya çevirdi! Bursa'da freni patlayan iş makinesi 10 aracı hurdaya çevirdi!

Bursa Acemler Kavşağı'nın yükü Boğaz Köprüsü'nden ağır Bursa Acemler Kavşağı'nın yükü Boğaz Köprüsü'nden ağır

Mesut Demir; <br /> Başkan Aktaş'tan Bursalılara çifte müjde Mesut Demir;
Başkan Aktaş'tan Bursalılara çifte müjde

CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Muradiye Su satılamaz! CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Muradiye Su satılamaz!

Rekor 'Şerif'ten geldi! Tam 1,8 ton, fiyatı ise 40 bin TL Rekor 'Şerif'ten geldi! Tam 1,8 ton, fiyatı ise 40 bin TL

Bursa'da ulaşıma bayram müjdesi Bursa'da ulaşıma bayram müjdesi

Otobüs şoförü 'Benden bu kadar' dedi, herkesin hayatını kurtardı Otobüs şoförü 'Benden bu kadar' dedi, herkesin hayatını kurtardı