10 dönümlük araziye yapılan özel koleje İBB'den onay

10 dönümlük araziye yapılan özel koleje İBB'den onay

İstanbul Üsküdar'da devlet okulu yapılması gereken 10 dönümlük araziye yapılan özel koleje İBB'den onay çıktı. Haziran ayında tepkiler üzerine AKP tarafından geri çekilen imar dosyası, temmuz ayında hiçbir değişiklik yapılmadan kabul edildi.

Devlet okulu yapılması için bir AVM'nin kamuya bıraktığı Üsküdar Bulgurlu'daki 10 dönümlük arazi üzerinde 6 yıldır imar planlarına aykırı bir şekilde özel kolej faaliyet gösteriyordu. Özel kolejin imara uygun hale getirilmesi için hazırlanan plan değişikliği haziran ayı İBB Melis oturumunda gündeme gelmişti. Plan değişikliğine ilişkin hazırlanan raporda, söz konusu parselde 2012 yılından bu yana faaliyet gösteren Özel Acıbadem Koleji'nin yer aldığı belirtilerek bu parselin planlarda "ilkokul ve yol" yapılmak üzere yani devlet okulu yapılmak üzere ayrıldığı kaydedildi.

Parselde özel kolej bulunduğu için parselin fiili durumuyla uyumlu olmaması nedeniyle imarının "özel eğitim alanı" olarak değiştirilmesi istendi. Plan değişikliği talebi 12 Haziran 2018 tarihli İBB Meclisi'nde oya sunulduğu sırada dikkat çekici bir gelişme yaşandı. CHP grubunun "devlet okulu arazisi, özel koleje peşkeş çekiliyor" diyerek karşı çıktığı plan değişikliği AKP tarafından geri çekildi.

AKP OYLARI İLE KABUL EDİLDİ

İBB Meclisi'nde çok nadiren yaşanan bu durum sonrasında imar dosyasının tekrar ele alınıp bazı düzeltmeler yapılması bekleniyordu. Ancak dosya 10 Temmuz tarihli İBB Meclis oturumunda hiçbir değişiklik yapılmadan aynen tekrar gündeme geldi.

Plan değişikliği ilgili komisyon raporunda yapılan değerlendirmede ilkokul ve spor alanı azaltılırken özel eğitim alanının artırıldığına dikkat çekildi. İlgili komisyonlar bir ay önce tepkiler üzerine geri çektiği plan değişikliğini aynen kabul etti. 6 yıldır tartışma konusu olan kolej, AKP grubunun oyları ile yasal zemine kavuştu.

Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı

Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: ''Cinayeti zevkten işledim'' Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: "Cinayeti zevkten işledim"

ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme! ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme!

TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

Bursa'da zincirleme kaza Bursa'da zincirleme kaza

Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi

Bursa'da ölüm tarlada yakaladı Bursa'da ölüm tarlada yakaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı!

ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi

İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi! İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi!

Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var... Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz

3 yaşındaki çocuktan çok acı haber 3 yaşındaki çocuktan çok acı haber

FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi